CO JE TO KRATOM?


Kratom neboli Mitragyna speciosa je druh vysokého tropického stromu, který se vyskytuje především v nížinných tropických deštných lesích Indočíny a jihovýchodní Asie. Můžeme ho ale také najít v Indonésii, Thajsku, Malajsii, nebo v Africe.

Kratom je stálezelený strom příbuzný kávovníku dorůstající výšky okolo 25 metrů, má žluté květy a jednoduché velké zelené listy. Po usušení se tyto listy namelou na jemný prášek, který je známý jako kratom. Listy kratomu obsahují více než 25 alkaloidů. Dvě hlavní látky kratomu jsou Mitragynin a 7-hydroxymitragynin

MITRAGYNIN A KRATOM?


Mitragynin je hlavním alkaloidem kratomu. Obsah aktivních alkaloidů závisí na mnoha faktorech, jako například na podnebí, konkrétní odrůdě či kvalitě půdy. Procento této látky nám může pomoct určit jak je daný kratom silný. Avšak nezáleží pouze na tomto, velmi důležitá je i čerstvost, skladování, z jak starých stromů a z jaké oblasti byly listy kratomu sklízeny. Dále následuje velmi složitý proces sušení a mletí. Pokud nejsou tyto procesy dobře kontrolovány a dělány pečlivě, může kratom špatně a výrazně zapáchat a už podle vůně být velmi "hořký".  

My Vám ale garantujeme, že se u nás s takovým kratomem naštěstí nesetkáte. Jak jsme již psali jinde, nejsme jen prodejci, ale dlouholetí "sběratelé", proto dbáme na nejvyšší kvalitu a špatný kratom bychom neposlali nikdy dále mezi lidi. Také bychom chtěli podotknout, že náš tým i náš dodavatel jsme srdcaři a snažíme se v tomto odvětí co nejvíce zdokonalovat, načítat si nové studia, poznatky a posouvat se dále. Náš dodavatel sám v Indonésii kontroluje celý proces sušení a mletí a dostáváme od něj pravidelné info ohledně sklizně a nových produktů. Proto Vám můžeme nabídnout VŽDY čerstvý kratom.


V dnešní době podle mnoha světových studií neexistuje zatím žádný kratom, který by měl přes 2% Mitragyninu. Když prodejci uvádění, že prodávají "extra silný Royal kratom A+", který má přes 2,3% Mitragyninu, tak je to na 99% lež.

Většina prodejců na našem trhů si právě za tyto "extra" kratomy nechá rádo připlatit a prodávají je za nesmyslné ceny a vlastně pomalu ani neví co prodávají... Viz. aféra, která se nedávno stala. Jedna nejmenovaná společnost prodávala právě tento "Royal kratom A+", u kterého uváděla hodnotu přes 2,1% Mitragyninu. Po laboratorním testování v ČR se ukázalo, že tento kratom má o 1% procento méně, tudíž 1,1% účinné látky Mitragyninu.

Další důležitá věc je, že se v ČR rozmohl takový nešvar, kdy chce kratom prodávat každý druhý. Bohužel moc lidí nehledí na kvalitu kratomu a kupuje jej od neověřených dodavatelů co nejlevněji. Následně ani sami tito prodejci neví co je jejich kratom zač, zda je to mix, nebo čistý kratom, jak byl skladován, kolik má v sobě účinných látek a hlavně zda neosahuje těžké kovy, nebo plísně! 

My pro Vás testujeme každou velkou várku v přední české laboratoří ALS v Praze. Nejnovější výsledky laboratorních testů z LEDNA 2023 můžete najít ZDE.

JAK JE TO S DRUHY KRATOMU?


Kratom můžeme rozdělit pouze na tři základní barvy.

Bílý kratom, červený kratom a zelený kratom.

Tyto "čisté kratomy-barvy" se dále liší místem odkud pochází a kde se pěstují. Velmi záleží na stáří stromu, čím je strom starší, tím je kratom kvalitnější.

MIXY / STRAINY

Druhy jako například Bali, Borneo, Maeng Da, Horn, Elephant jsou pouze mixy těchto tří základních barev v určitém poměru.

Někde se můžete dočíst, že například druh "Elephant" je pouze z velkých výběrových vrcholových listů. Zklameme Vás, je to mix kratomu v určitém poměru.

Tak stejně kratom "Horn", neboli v češtině "Roh". Jak už název napovídá a píšou někteří prodejci, mělo by se jednat o ostrý list s ostrými výběžky kolem listu. Bohužel se také jedná o mix kratomu.

Prášek vzniká vždy ze stejných a to dospělých listů stromu.

Mohlo by se zdát, že jde jen o marketingová tah, ale každý z těchto mixů má jiný speciální poměr různých barev kratomu, takže si každý najde svoje a každému sedne něco jiného. Tento poměr může mít každý dodavatel trošku jiný.

SUŠENÍ A BARVY KRATOMU

Další věc, kterou se můžete dočíst je, že barva kratomu je daná podle zbarvení žilek listů. Není tomu tak, zbarvení kratomu závisí na procesu sušení a fermentaci.  

BÍLÝ KRATOM

Listy jsou sušeny v uzavřeném prostoru bez přístupu světla, kdy následně ztrácí vodu, ke své výživě spotřebovávají svůj vlastní chlorofyl, což způsobuje, že přichází o svou zelenou barvu.

ČERVENÝ KRATOM

Skladuje se při zvýšených teplotách v pytlích s určitou prodyšností. Dochází k procesu fermentace a aktivace enzymů, což spouští mechanismus obrany rostliny a listy hnědnou, červenají a následně se melou na jemný prášek.

ZELENÝ KRATOM

Zelený kratom Bývá často označován jako zlatá střední cesta mezi bílým kratomem a červeným kratomem.

Zelený kratom je výsledkem rychlého způsobu sušení uvnitř místnosti s dobrým větráním. Následně se listy přesouvají ven na slunce a čerstvý vzduch, kde se proces sušení dokončí. Díky poměrně rychlému procesu si listy zachovávají zelenou svěží barvu.

ZLATÝ & ŽLUTÝ KRATOM

Žlutý kratom je nejčastěji mix 2 barev kratomu. Červeného a zeleného v určitém poměru.

Zlatý kratom je mix všech 3 barev kratomu. Bíleho kratomu, červeného kratomu a zeleného kratomu.  

SKLADOVÁNÍ KRATOMU

Kratom uchovávejte nejlépe v suchu a temnu, v pokojové teplotě, kde moc nekolísá teplota (doporučujeme nepokládat na topení). 

Kratom v obalech, v kterých Vám jej zasíláme (kvalitní potravinářské doypack sáčky) vydrží bez sebemenší ztráty kvality více než několik let. Pokud by jste kratom vystavovali slunečnímu záření, mohl by ztratit barvu, avšak obsah alkaloidů by měl zůstat stejný.

Nejdůležitější je se vyvarovat vlhku z důvodů růstu plísní, kvasinek a bakterií.

Ke skladování v žádném případě nepoužívejte ledničku či mrazničku, kde by mohl kratom navlhnout.

KRATOM A LEGISLATIVA


Podle legislativy ČR je prodej kratomu v České republice legální a slouží čistě pro sběratelské účely. Není schválený ke konzumaci jako potravina či výživový doplněk!

V ČR je dále zakázán prodej takzvaných želatinových kapslí s kratomem, tobolek, apod.

U prodeje prostřednictvím internetu je rovněž zakázáno poskytovat interaktivní odkaz (např. v e-shopu či blogu) na zdroje, které uvádějí jakékoliv další informace ohledně dávkování kratomu či účinků kratomu. Děkujeme za pochopení.

KDE V EVROPĚ JE KRATOM ZAKÁZÁN?

Od 9.12.2021 je kratom zakázán na Slovensku, proto se omlouváme, ale na Slovensko již kratom nezasíláme.

Země, kde je kratom legální

Albánie 

Aktuálně legální

Belgie 

Aktuálně legální

Bosna 

Aktuálně legální

Černá Hora

Aktuálně legální

Česká republika

Aktuálně legální

Holandsko 

Aktuálně legální

Chorvatsko 

Aktuálně legální

Kosovo 

Aktuálně legální

Maďarsko 

Aktuálně legální

Malta 

Aktuálně legální

Německo 

Aktuálně legální

Rakousko 

Aktuálně legální

Řecko 

Aktuálně legální

Severní Makedonie

Aktuálně legální

Španělsko 

Aktuálně legální

Ukrajina 

Aktuálně legální

Legální s omezením

Dánsko 

Legální s omezením

Finsko 

Legální s omezením

Norsko 

Legální s omezením

Portugalsko 

Kontrolovaná psychoaktivní látka

Srbsko 

Nedefinováno 

Švédsko 

Legální s omezením

Země, kde je kratom nelegální

Bělorusko 

Nelegální

Bulharsko

Nelegální

Estonsko 

Nelegální

Francie 

Nelegální

Irsko

Nelegální

Island

Nelegální

Itálie 

Nelegální

Kypr 

Nelegální

Litva 

Nelegální

Lotyšsko 

Nelegální

Lucembursko

Nelegální

Moldavsko 

Nelegální

Polsko 

Nelegální

Rumunsko 

Nelegální

Rusko 

Nelegální

Slovensko 

Nelegální

Slovinsko 

Nelegální

Spojené království

Nelegální 

Švýcarsko 

Nelegální

Turecko

Nelegální

KRATOM DÁVKOVÁNÍ

Velký pozor si dejte na to, že každý druh kratomu může vážit jinak.

Doporučujeme sbírat okolo 1-5g.

3g odpovídá cca jedné VRCHOVATÉ čajové lžičce.

Kratom se smí v ČR prodávat k přípravě malířských barev, tudíž doporučujeme pečlivě rozmíchat ve studené vodě.

KRATOM ÚČINKY

V České republice je kratom nabízen jako sběratelský předmět, nebo předmět pro výzkumné, studijní či vědecké účely. Tudíž kratom spolehlivě účinkuje jako ochrana proti padajícímu prachu na poličku, výstavku, nebo také k přípravě malířských barev. :)) 


"Dle indonéské legendy se praví, že otec provdávající svou dceru, ji raději přislíbí "sběrateli" kratomu, než kuřáku marihuany. Kuřák marihuany je totiž líný a celý den nic nedělá. Naopak "sběratel" kratomu je aktivní a pracuje celý den."